Babí léto

07.10.2019

Také máte tak rádi babí léto? Sluníčko se sice níží, teploty padají, mlhy stoupají, ale barvy a atmosféra končího léta jsou často neuvěřitelné. Zvlášť když se vydaří jako letos. Dozrávají poslední plody, stromy se halí do podzimních barev, a začíají opadávat, poslední stěhovaví ptáci míří do teplých krajin a vůbec celá příroda se chystá na zimu. Odkud ale pochází pojmenování "babí léto"?

Babí léto, бабье лето, babie leto či Altweibersommer... Proč babí? No ne že by v tuto dobu z děr vylézaly nějaké baby. Nejspíše za to mohou pavouci a jejich vlákna připomínající šedé vlasy.

V mnoha zemích se toto období pojmenovává podle svátků. Zatímco u nás se někdy hovoří o svatováclavském létě, na jihu je teplo déle, takže tam mají léto svatomartinské (été de la Saint Marti, estate di San Martino, verão de São Martinho). A Španělé si užívají létíčko (veranillo). Bulhaři mají léto romské (цига́нско ля́то), Dánové prostě jen léto pozdní (eftersommer). A Poláci? Ti mají  babí léto jako my (babie lato).

V Severní Americe se mluví o indiánském létu (Indian summer, été indien). A vlastně ani není jasné proč. Teorií je mnoho, snad je to odkaz na období, kdy zde byli Evropany poprvé spatřeni Indiáni. Možná je i něco na irokézské legendě o lovci a skoleném medvědu, jehož krev zbarvila listí.

Buď jak buď, babí léto je prostě nádherné!

Chcete se podívat on-line? Vyzkoušejte naše nové  stránky slovniky.lingea.cz
Pár ukázek jsme pro vás připravili, pro jazyky angličtina, němčina, ruština, francouzština, španělština.

babi-leto-5.jpg (89 KB) babi-leto-3.jpg (105 KB)

babi-leto-2.jpg (80 KB) babi-leto-1.jpg (87 KB)