Zajímáte se o hebrejštinu?
Společnost Lingea se kromě běžných jazyků systematicky věnuje i těm méně obvyklým, nebo dokonce exotickým. Jako jediní z českých nakladatelství i vysokých škol vydáváme tituly pro hebrejštinu, v současnosti nabízíme už tři různé publikace.
Hebrejština nepatří ke světovým jazykům a jistě ji nestuduje tolik lidí jako angličtinu či němčinu. Přesto si myslíme, že si těch pár tisíc studentů a nadšenců zaslouží, aby mohli informace o tomto semitském jazyce najít v češtině.
Jako první u nás vyšla hebrejská konverzace, jež se dočkala již druhého vydání. Tato na první pohled útlá knížka obsahuje vše potřebné pro základní komunikaci. Navíc s přepisem výslovnosti, takže je vhodná jak pro toho, kdo se nechce učit hebrejskou abecedu, tak i pro toho, kdo se chce ve čtení procvičit a potřebuje nějakou oporu.
Komu malý slovníček a základní přehled gramatiky v konverzaci nestačí, pro toho jsme vytvořili příručky podrobnější. Slovní zásobu si můžete rozšířit pomocí našeho Hebrejsko-českého a česko-hebrejského praktického slovníku. Přehledně vysázená hesla rozdělená na významy a doplněná praktickými příklady jsou základní výbavou slovníku, který budete rádi používat. Přepis výslovnosti hebrejských slov na obou stranách slovníku je samozřejmostí.
Čerstvou novinkou je Gramatika moderní hebrejštiny. Na více než dvou stech stranách najdete výčet všech gramatických jevů. Pomocí tabulek, poznámek i jiných grafických prvků jsme se snažili o to, abyste veškeré potřebné informace v gramatice snadno našli a pochopili. K tomu by mělo přispět i velké množství příkladů, na kterých gramatické jevy demonstrujeme. Velkou výhodou této jazykové příručky jsou tabulky s přehledy použití zájmenných přípon a s časováním často používaných sloves a sloves nepravidelných.
Patříte mezi ty, jež se o hebrejštinu dosud nezajímali? Doporučujeme Vám seznámit se s tímto pro nás exotickým jazykem, otevře vám nový pohled na možnosti jazyka. Hebrejština je velmi logicky strukturovaný jazyk. Jejím základem jsou třísouhláskové kmeny, které nesou určitý význam a prostřednictvím předpon, přípon a samohlásek se z něj tvoří (samozřejmě pomocí určitého systému) slova.
Tak se z kmene alef-hej-bet (אהב) vytvoří například:
אָהַב (ahav) – miloval
אָהֳבָה (ahava) - milovala
לֶאֱהוֹב (le'ehov) – milovat
אוֹהֵב (ohev) – miluji, mám rád
הִתְאַהֵב (hit'ahev) – zamiloval se
אָהוּב (ahuv) – milovaný, miláček
אַהֲבָה (ahava) – láska
מְאַהֵב (me'ahev) – milenec
אֲהַבְהָבִים (ahavhavim) – flirt
Jeďte využít takto nabytých znalostí přímo do míst, kde se hebrejsky mluví, a vezměte si s sebou našeho skvělého průvodce po Izraeli – na pultech ho najdete už v listopadu.